За що Михайла Єфремова посадили до в'язниці: всі подробиці гучної справи (фото, відео)

У вівторок, 8 вересня, Пресненський суд Москви виніс вирок відомому російському актору Михайлу Єфремову, який визнав себе винним у скоєнні ДТП, що спричинило смерть людини. Суддя Олена Абрамова заявила, що Єфремова вина повністю підтверджується дослідженими доказами. Актора засудили до восьми років ув'язнення в колонії загального режиму. На оголошення вироку Михайло приїхав без речей. У руках Єфремова була лише папка з документами.
Репутація опозиціонера міцно закріпилася за актором після анексії Криму у 2014 році, яку Михайло Єфремов публічно не підтримав
Цей судовий процес став однією з головних подій літа в Росії. На лаві підсудних опинився народний улюбленець, талановитий актор Михайло Єфремов. З дитинства він перебував у центрі уваги ЗМІ та шанувальників. Михайло народився 10 листопада 1963 року в артистичній родині. Його батько — відомий радянський актор та режисер Олег Єфремов, мати — актриса театру «Сучасник» Алла Покровська, дід по материнській лінії — оперний режисер Борис Покровський.
Вперше на сцену Михайло вийшов ще дитиною. Він грав невелику роль у виставі «Ідучи, озирнися!», поставленої його батьком. Також разом із батьком уперше знявся у кіно. Це була картина «Дні хірурга Мішкіна». Головна роль у фільмі «Коли я стану велетнем», що вийшов 1978 року, зробила талановитого підлітка кінозіркою.
Єфремов багато знімався, грав у московських театрах, брав участь у популярних телепроектах, наприклад, неодноразово входив до складу журі Вищої ліги КВК, вів програму «Жди меня» на російському Першому каналі. До найбільш відомих фільмів і серіалів за участю актора відносяться «Антикиллер», «Француз», «Московська сага», «Статський радник», «12», «Диверсант», «День виборів», «Какракі», «Кішечка», «Відлига», «П'яна фірма».
Хтось полюбив Єфремова за його талант і блискучу гру, іншим імпонував його спосіб життя — Михайло часто грав п'яниць і не приховував, що й у реальному житті любить випити. При цьому він залишався доброю, порядною людиною, таким собі російським інтелігентом.
Для багатьох актор став «обличчям» критики російської влади. З 2011 року до березня 2012 року він брав активну участь у проекті «Громадянин поет», який виявився затребуваним не тільки в Росії, а й в інших країнах, особливо в колишніх радянських республіках. Єфремов читав вірші, написані «на злобу дня» Дмитром Биковим. При цьому актор імітував манери та інтонацію відомих поетів. 2013 року цей же творчий дует запустив інший схожий проект — «Господин хороший», який виходив в ефірі телеканалу «Дождь». Їдкі вірші та коментарі у виконанні Єфремова явно не подобалися російській владі .
Репутація опозиціонера міцно закріпилася за актором після анексії Криму у 2014 році, яку Михайло Єфремов публічно не підтримав.
Михайло був п'яний і до ладу не розумів, що сталося
Все змінилося в одну фатальну мить. Увечері 8 червня 2020 року на Смоленській площі у Москві сталася автомобільна аварія. Jeep Grand Cherokee, що мчався на великій швидкості, вискочив на зустрічну смугу і врізався легковий автофургон ВІС-2349 «Granta Фургон». Позашляховик належить Михайлу Єфремову. Актор у момент зіткнення перебував у машині. Російські ЗМІ у своїх репортажах з місця ДТП одразу наголошували, що керував джипом Єфремов. Показані різними телеканалами кадри не залишали сумніву в тому, що Михайло був п'яний і не розумів, що сталося.
Спершу його відпустили під підписку про невиїзд. Проте вранці 9 червня стало відомо, що водій автофургону 57-річний Сергій Захаров помер від травм, отриманих в результаті аварії в НДІ швидкої допомоги імені Скліфосовського. Справа була перекваліфікована. Єфремова затримали. Увечері 9 червня суд обрав запобіжний захід — домашній арешт.
Результати експертизи підтвердили, що актор був п'яний. У крові Михайла виявили не лише алкоголь, а й наркотики — кокаїн та марихуану. Єфремову висунули звинувачення, які передбачають покарання від 5 до 12 років позбавлення волі. 22 липня кримінальну справу було передано до суду.
Пресненський суд Москви розпочав розгляд по суті 5 серпня. До цього справа Єфремова встигла обрости масою скандальних чуток та подробиць. Цьому багато в чому сприяли адвокати. Михайло найняв Ельмана Пашаєва. Інтереси родичів Захарова представляє Олександр Добровинський. Обидва юристи дозволили собі неодноразово порушити адвокатську етику, роблячи гучні заяви у ЗМІ.
Дуже точно прокоментував дії колег один із найвідоміших російських адвокатів Генріх Падва. Виявилось, що Єфремов спочатку звернувся до нього. Падва рекомендував актору одного зі своїх учнів. Однак потім Михайло все ж таки зупинився на Пашаєві, якого Падва назвав «схожим на шахрая непрофесіоналом».
Коли слухання було завершено, Генріх Падва в інтерв'ю заявив: «Якби не втрутилися два негідні так звані адвокати, то, я думаю, справу Єфремова давно б уже розглянули в суді і винесли справедливий вирок. А зараз зовсім неясна ситуація: суд, я певен, хапається за голову і не знає, що робити. З усіх боків зчинився галас, зовсім заплутали цю справу. Суду тепер буде дуже нелегко ухвалити справедливе рішення. Втручання цих адвокатів дуже впливає як на долю Єфремова, так і на права потерпілих …»
Оцінюючи дії Добровинського, Падва зазначив: «Нормальний адвокат сказав би потерпілим: ми вам співчуваємо, ця людина завдала вам стільки горя, треба вимагати від неї матеріальну та моральну компенсацію. А адвокат потерпілих випендрився і заявив позов на один карбованець! Тим самим позбавивши своїх підзахисних права відшкодувати завдані їм збитки. Адже це очевидно, що людина, яка завдала шкоди, має відшкодовувати збитки. Це символ не лише кримінальної, а й громадянської, людської відповідальності, у цьому є справедливість. А стягнути один карбованець — це театр, спектакль! І, звичайно, стиль захисту, обраний адвокатом Єфремова, безперечно, шкодить йому. Якщо суд не погодиться з позицією захисту про невинність Єфремова, то всі дії адвоката посилять вирішення питання щодо його покарання…»
Справді, Ельман Пашаєв спробував переконати у невинності Єфремова як суд, а й самого актора! Адвокат навів трьох свідків, які стверджували, що за кермом позашляховика в момент аварії була інша людина. Ці свідчення під присягою дали Олександр Кобець, Андрій Гаєв та Теван Бадасян. У кожного з них репутація виявилася, м'яко кажучи, підмоченою — неприємністю із законом, зловживання спиртним. Гаєв, як з'ясувалося, брав участь у бойових діях на Донеччині на боці сепаратистів. Але головне полягало в тому, що у своїх свідченнях свідки захисту не змогли назвати міфічного водія, який нібито перебував за кермом джипа одразу після аварії.
«Всі стверджували, що за кермом був Єфремов. Я подумав: що за маячня?
Ось як проходив допит Олександра Кобця. Він заявив суду, що 8 червня був очевидцем ДТП за участю автомобілів Єфремова та Захарова. Того вечора Олександр пив пиво разом зі своїм другом Андрієм Гаєвим. «Випили півтора літри, «Балтика», дев'ятка», — так почав свої свідчення Кобець. Де це відбувалося точно, Олександр так і не зміг сказати, мотивуючи тим, що він не москвич, а приїжджий. Чи то дворик якийсь, чи сквер. Він визнав, що робили вони це у громадському місці та попросив його за це не карати. Коли пиво закінчилося, друзі вийшли на Садове кільце. Вирішили просто погуляти та обговорити подальші плани.
«І раптом несподівано почули вереск, удар. Коли ми обернулися, я дивлюся — чи стоїть чорний джип і білого кольору машина… Хотіли надати допомогу, але там все в м'ясо!» — Заявив Кобець. І уточнив, що має на увазі білосніжний фургон. Тоді він підійшов до позашляховика і побачив двох людей у машині.
Кобець постарався їх описати. Обидва чоловіки. У того, хто був на пасажирському сидінні «волосся, як у Алли Пугачової». Він дивився на чоловіків через лобове скло. Подушка безпеки, що спрацювала, заважала йому добре роздивитися пасажира, але ця людина була дуже схожа на Єфремова. Олександр підійшов до водія, який намагався звільнитися від своєї подушки безпеки та розмахував руками. Це був чоловік років 38, з карими очима, темним волоссям, російською, у сірій футболці та жилетці. Кобець спитав, чи не потрібна йому допомога. Але той з погрозами наказав Олександру забиратися. При цьому надіслав його матом. Свідок повторив ці слова у суді, за що отримав зауваження від судді.
Тут його товариш крикнув: «Дивись, це Єфремов!» — і показав на пасажира, який уже виліз із машини. «Я таки в чужому місті, у мене сім'я, маленька дитина. Мені проблеми не потрібні. І я пішов із місця аварії. Там поруч „Абетка смаку“, зайшов до неї», — сказав Кобець.
Коли про аварію почали розповідати по телевізору, Олександр здивувався. «Всі стверджували, що за кермом був Єфремов. Я подумав: що за маячня? Потім мій товариш сказав, що, можливо, Єфремова хочуть злити, бо хтось має велику вагу. Я вирішив, що не ризикуватиму, поїду додому… Переживав за життя близьких» , — пояснив свою поведінку свідок. Пізніше йому стало все-таки соромно. Він бачив, що Єфремова топлять. Сам зв'язався з адвокатом Пашаєвим та погодився виступити в суді. «Я довго не хотів їхати та бути свідком. Поки що адвокат мене не вмовив і не дав гарантії, що нічого не станеться. Боявся тиску… Ти бачиш людину, яку топлять, і ти знаєш, що це не так. Я почав думати, що може тоді статися зі мною — я взагалі ніхто» , — заявив Кобець. Він стверджує, що Пашаєв перевірив його на поліграфі.
Тут з'ясувалося, що свідок слабкий зір. Він сам про це сказав. Одне око не бачить повністю, у другого мінус 3. «Я і прокурора не дуже добре бачу», — зізнався Кобець. Допит тривав понад дві години і закінчився тим, що прокурор запропонував Олександру знайти себе на відео, яке було зроблено одразу після аварії. Усі зібралися біля столу судді. Кобець кілька разів переглянув запис. «Не пам'ятаю, не впізнаю, не бачу себе…» — бурмотів він. Нарешті він дізнався на відео свого приятеля. А потім сказав, що чоловік, який стоїть поряд із Гаєвим, це, мабуть, він — Олександр Кобець. Закінчилося тим, що свідок заявив: «У мене ноги горять, ваша честь». І попросив суд звільнити його від продовження допиту, оскільки він відчуває сильну втому.
Після завершення засідання Пашаєв заявив журналістам, що чоловіка, який перебував за кермом позашляховика Єфремова в момент аварії, вже встановлено. «Це дуже відома, непроста людина. Пізніше про все дізнаєтеся» , — багатозначно пообіцяв адвокат. Однак це «пізніше» так у результаті і не настало.
Поведінка Михайла Єфремова під час судового процесу викликає багато питань. Відразу після аварії актор казав поліцейським, що дасть потерпілому та його родині стільки грошей, скільки потрібно. Потім, перебуваючи під домашнім арештом, Єфремов записав відео із визнанням та вибаченнями. Проте вже у серпні несподівано заявив у суді, що не вважає себе винним. А в останній день слухань у всьому зізнався…
Можливо, частково все це пояснює розповідь дружини актора Софії Круглікової. Вона теж давала свідчення у суді. Її допитували близько двох годин. Вона розповіла, що у день аварії перебувала із трьома дітьми на дачі. Чоловік подзвонив їй, вже напідпитку. Говорив щось невиразне про якусь жінку, до якої йому треба поїхати до лікарні та провідати. Софія особливо не вслухалася і просто рекомендувала Михайлу лягти спати. Про ДТП вона дізналася із випуску новин. А чоловіка побачила вже наступного дня, коли повернулася додому до московської квартири.
«У якому стані він був? Називається відхідняк російською. Напевно, від алкогольного сп'яніння. Виглядав він сильно пом'ятим. У нього була запекла кров на шиї. Я зняла з нього одяг — синці по всьому тілу», — розповіла Кругликова. Вона поклала чоловіка спати. Софія стверджує, що добре знає: у тому стані Михайлу міг допомогти лише сон.
Постало питання, як часто п'є Єфремов. Буває. Особливо у свята. Може зайвого прийняти… До 200 грамів поводиться як нормальна людина. З ним весело, добрий, добрий, легкий. Але після 300 г він уже нічого не пам'ятає. Втрачає мозок. Йому починають приходити безглузді ідеї, він ні від чого не може відмовитися…" — відповіла Круглікова.
Сама вона алкоголь не вживає. Коли чоловік випиває, зазвичай залишає його одного та їде з дітьми на дачу. Софія також розповіла, що Михайло часто не ночує вдома. А коли його вранці привозять, не може згадати, ні з ким він пив, ні де був. «Я таки четверта дружина. Як ревнива дівчина, починаю обдзвонювати друзів Михайла, з'ясовувати, де він був, де міг залишити машину. За кермо він у такому стані ніколи не сідає, бере таксі, або його привозять» , — заявила Круглікова. Через такі ситуації Єфремов почувається потім винним і «сильно страждає».
Софія розповіла також, що після ДТП чоловік приходив до тями три дні. «Я до нього підходила. Він молився, ридав…» — сказала Круглікова. Потім вони почали думати, що робити далі і зв'язалися з Пашаєвим. За її словами, Михайло багато разів намагався поговорити з родичами загиблого, попросити у них вибачення та запропонувати компенсацію. Але ті відмовлялися і казали, що без дозволу адвоката Олександра Добровинського нічого не прийматимуть. «Михайло свою провину не визнавав… Він вибачався за те, що склалася така ситуація. Він знав, що є жертви. Мишко завжди почувається винним, його так з дитинства виховали» , — сказала Кругликова.
Вона наголосила, що Єфремов — дуже добра і порядна людина. Цілком забезпечував її, їхніх трьох дітей, 19-річну дочку від третього шлюбу Анну-Марію, а також допомагав старшим синам, займався благодійністю та іноді допомагав навіть незнайомим людям. Через цю аварію він і вся родина важко переживали, що Михайло з «всенародно коханого перетворився на всенародно нелюбимого актора».
Єфремов у своїх свідченнях та заявах у залі суду теж намагався пояснити свої дії. Він заявив, що дуже хотів розібратися, що ж насправді сталося 8 червня. Михайло стверджував, що ніколи не сідає за кермо напідпитку. Того дня він випив не менше за пляшку горілки. Що було далі, не пам'ятає. Як у його крові опинилися наркотики, не знає. Припустив, що його могли силоміць посадити в машину. Як за соломинку, Єфремов хапався за той факт, що у нього на шиї залишився синець, який може бути слідом від паски безпеки на пасажирському сидінні.
Очевидно, що всі ці думки Михайлу вселив Пашаєв. Були моменти, коли те, що відбувалося в залі суду, ставало нестерпним для Єфремова. В одну з таких хвилин він заявив, що відмовляється від послуг адвокатів і хоче найняти нових. Пашаєва він переводить у розряд консультантів. Однак потім уклав з ним новий договір.
«Розстріляти», — заявив Єфремов
Ось, що сказав Єфремов у своєму заключному слові: «Я поводився начебто нормально, а кажуть, негарно. У потерпілих величезне горе, я їм дуже співчуваю… Я не збирався відмазуватись, я пішов до суду, щоб встановити істину… Записав відео — сказали, грає… Визнаю провину і щиро каюсь, якщо це зробив я. Мабуть, з усього. Такі розкішні докази. Якщо це зробив я, то не знаю, що робити далі. Алкоголь — дике зло. Треба знати міру. Не знаєш міру — підеш на 11 років на нари» .
Потім він прочитав свій вірш, який присвятив загиблому Захарову:
Сергей, мы не были знакомы.
Наше знакомство стало ужасным.
Я был в состоянии алкогольной комы,
А ты погиб совершенно напрасно.
Если, Сергей, я смогу пережить твою смерть,
Всё, что будет потом, только во имя твое.
Я буду молиться, если смогу дотерпеть
До того времени, когда мы станем вдвоем
Там, где никто не сдаёт и никто не злится.
На том свете нет таких понятий
Там у всех, как у тебя, светлые лица,
Меня туда не возьмут, там нет никаких демократий.
Сергей, я не прошу у тебя снисхождения,
Я омерзительный, пьяный, ужасный нечеловек.
Ты, к сожалению, не слышишь к тебе моего обращения.
Мне, к сожалению, не удастся вернуть тебя в этот век.
Господи, дай мне немного сил.
А Сергею — рая.
Вот бы поговорить с ним.
Увидеть бы его, помолчать.
Я же дошёл до ручки, как в жизни дошёл до края.
Есть на кого оставить тайну.
3 вересня прокурор вимагає для Михайла Єфремова покарання у вигляді 11 років колонії загального режиму. Адвокат Пашаєв закликав суд не позбавляти підзахисної свободи та обмежитися п'ятьма роками умовно. «Розстріляти», — заявив сам Єфремов.
Нагадаємо, що адвокат Єфремова був упевнений у виправдувальному вироку. І казав, що це буде справжня сенсація.
Читайте нас у Facebook